בוא נמצא אותם - מיומנו של מחלץ תת-ימי

November 28, 2017

חשוך. חשוך וקר. ובחוץ, חם ואנשים מבלים על החוף.

עם ההפלגה וההתרחקות מהחוף צלילי המוזיקה נחלשים ונשמעים קולות המנוע ודפיקות המים על דפנות הסירה. מדי פעם דיבורים בוקעים ממכשיר הקשר המשטרתי. הגענו לאזור הטביעה המשוער, מורידים ציוד למים, תדריך בטיחותי ומקצועי והופ, קופצים למים.

בדיקת תקינות הציוד ומתחילים להעמיק, המים חמים ונעימים והכל ירוק מסביב בגלל האצות הנפוצות בכינרת. לאחר כ 10מ' מתחיל גוון המים להשתנות ולהיות יותר אפרורי והטמפרטורות מתחילות לצנוח. העמקנו ל 20מ' וכבר חשוך לגמרי. לא יאמן שהשעה עכשיו 9:32 בבוקר ופה, חשוך לגמרי. שינוי הטמפרטורה מפתיע כל פעם מחדש, לא יאמן שבפני המים הטמפרטורה 25 מעלות ופה למטה 14 מעלות. אולי 14 מעלות נשמע הרבה אבל במים זה אחרת, לוחץ על הראש.. וכל השינוי כמעט במכה אחת.

מסמנים אחד לשני שהכול בסדר ומתחילים סריקה. הראש עוקב אחר אלומת אור הפנס, הרבה בוץ וזבל. מדי פעם נוגעים בקרקע וכל הבוץ עולה, ברגעים כאלה אני אפילו לא מצליח לראות את הידיים שלי או כמה אויר נשאר לי במיכל צלילה.

זה היום השלישי לחיפושים ותמונות הנערים שנעדרים לא עוזבות את ראשי. יש דממה מתחת למים אך המשפט האחרון שנאמר לפני הצלילה של השותף מהדהד לי בראש שוב ושוב.. "בוא נמצא אותם".

ימין ואז לשמאל, שמאל ואז לימין תנועות גדולות העיקר לא לפספס. ממשיכים באסרטיביות ונחישות למרות הקור והחושך. "בוא נמצא אותם".

האויר במיכל מגיע לסיומו ומתארגנים לקראת עליה מבוקרת לפני המים. תחושת אכזבה גדולה. זה ברור שחוזרים וכמה שיותר מהר. "בוא נמצא אותם".

קטע מתוך יומן מתנדב "יחידת חילוץ צוללים צפון" אשר השתתף בחיפושים אחר שלושת הנעדרים בפסח האחרון.

 

יחידת הצוללים הצפונית של משטרת ישראל הוקמה בשנת 1995 לאחר ריבוי מקרי טביעה בכינרת. היחידה מורכבת מ30 מתנדבים הממלאים את כל התפקידים בהתנדבות מלאה כמו קמב"צ, צוותי איתור, הדרכה, בטיחות, רפואה וכו' ועד מפקד יחידה. גבולות היחידה - מחדרה צפונה והיא פועלת בכל גופי המים המצויים בשטחה. ואכן, היחידה פעלה ומחלצת ממספר רב ומגוון של גופי מים כמו, מעיינות, מחצבות, בארות, נחלים, מאגרים וכמובן הים התיכון והכינרת. כל אתר מיימי כזה דורש מיומנות שונה ומורכבת המאתגרת את היחידה ואת הצוללים בה כמו חללים צרים, זרמי מים חזקים, ראות מוגבלת ואף ללא ראות כלל. אתרים אלו מחייבים הכשרה ארוכה ומורכבת למתנדבי היחידה, אשר אורכת כשנה והופכת את הצולל החובב לצולל חיפוש והצלה של משטרת ישראל. במהלך ההכשרה ובזמן השוטף עוברים הצוללים הכשרות נוספות כמו נייטרוקס, מנועים תת מיימים (סקוטרים) ושיטות צלילה מיוחדות וייחודיות לאיתור והצלה. על מנת לתרגל מיומנות אישית, תרגולות סריקה וחיפוש, מתבצע אימון חודשי לשמירת כשירות ואימון שלושה ימים אחת לשנה. בנוסף לאיתור וחילוץ אנשים, היחידה לוקחת חלק בפעילות משטרתית במתאר התת מיימי כמו חיפושי נשק וראיות אחרות.

 

 

לאחרונה, היו מספר אירועי טביעה אשר הצריכו מספר רב של ימי חיפוש. כל יום חיפושים דורש מספר רב של מתנדבים על מנת לבצע את פעולות הצלילה ביעילות ובבטיחות. ההגעה למספר ימי חיפושים רצופים דורשת התגייסות רחבה והקרבה רבה מקרב חברי היחידה הכוללת בין השאר ימי שישי, שבת וחגים. על כן ובהזדמנות זו ברצוננו להודות לכל מתנדבי היחידה.

 

Please reload

Recent Posts

Please reload

Archive

Please reload

Tags

Please reload

 

Tiberias, Israel

©2017 BY יחידת חילוץ צוללים צפון

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now